30. 5. 2019

S vítězem Podnikavé hlavy prozkoumáte povrch Měsíce

Druhým oceněným nápadem se stala hra nejen pro nevidomé Olá od Lucie Částkové a na třetím místě se umístil nápad Lukáše Mazocha s názvem EatMe. Ve speciální kategorii Podnikatelka v sukni vyhrál nápad Nikoly Smětalové a Blanky Tomečkové s projektem Zubařky.cz. 

Na jednoduché mapě Měsíce v naší aplikaci zjistíte, kde se nacházejí ložiska vzácných kovů, nebo kde nejčastěji svítí slunce“, říká vítěz Podnikavé hlavy Michal Gabčo a dodává, že „některé země vidí potenciál v těžbě surovin měsíčního povrchu.“ Sehraný vítězný tým chce svou výhru, 70 tisíc korun investovat do rozvoje aplikace, která detailně mapuje povrch Měsíce a vytvořit jeho 3D model. Rádi by tak přispěli k posunu lidstva ke hvězdám. Zákazníci, kteří si koupili pozemek na Měsíci, si budou moci dané místo prohlédnout a získat o něm podrobné informace. Že je o takový druh aplikace zájem svědčím i fakt, že samotná NASA umožňuje datové analýzy povrchu Měsíce financovat.

Jak komentoval jeden z porotců: „V každé soutěži doufáme, že někdo přijde s nápadem, který bude mít přesah přes hranice našeho regionu, naší republiky, nejlépe i za oceán. Ale tady už je přesah dokonce i za hranice naší planety, což je úžasné.“

Díky výhře 10 tisíc korun v kategorii Podnikatel v sukni můžou Nikola Smětalová s kolegyní Blankou Tomečkovou začít vybavovat svou simulovanou ordinaci, kde by prováděly osvětu a hlavně učily děti nebát se zubaře.

Porotu také zaujala společenská hra Olá, která propojuje svět zrakově postižených se světem vidoucích. Její autorka Lucie Částková by ráda díky této hře pomohla odbourávat mezilidské bariéry mezi těmito skupinami lidí. Svou výhru 15 tisíc korun chce využít na výrobu a rozvoj této hry.

Třetí místo a výhru 5 tisíc korun získal projekt s názvem EatMe od Lukáše Mazocha. Aplikace by propojovala spotřebitele s místními výrobci domácích plodin, zeleniny, ovoce. 

„Moc mě bavilo číst letošní projekty, které byly nové a nápadité. A byl bych rád, kdyby ti, co dnes nevyhráli, nestrčily svoje projekty do šuplíku, ale aby na nich pokračovali. Aby náš stát, naše ekonomika, jenom vzkvétala a rostla na takovýchto projektech, na takovýchto malých firmách,“ uvedl Roman Jurečka, ředitel VTP UP.

Tradiční soutěž Podnikavá hlava, pořádaný Vědeckotechnickým parkem Univerzity Palackého v Olomouci, je určena budoucím, začínajícím i zkušeným podnikatelům. Do letošního jubilejního 10. ročníku se registrovalo 36 soutěžících, z nichž 22 zaslalo přihlášku s podnikatelským záměrem. Do finále postoupilo 10 z nich. Vítězné projekty mají soutěžící možnost prezentovat před stovkami účastníků olomoucké konference UP Business Camp v listopadu 2019.

Soutěž Podnikavá hlava probíhala pod záštitou Olomouckého kraje a za finanční podpory generálního partnera České spořitelny, poskytovatele služby Erste Corporate Banking, a společnosti Reticulum.

Podrobné informace o soutěži naleznete na webu www.podnikavahlava.cz.